Good Spirit School Division 204
Students Come First
  • Banner5.jpg
    Building Strong Foundations to Create Bright Futures ​
  • Nov 20, 2017
    School Day 3
    No School Today
    Board Members

    ​​​​Good Spirit School Division is governed by an eleven‐person elected Board of Education. The Education Act, 1995 gives the Board of Education authority to govern the school division. GSSD is organized into nine subdivisions for purpose of elections, but once elected, the members of the Board of Education represent all students in the division and are committed to providing the very best education possible for each and every GSSD student. 

     

    ​​Trustee

    Subdivision

    ​School(s)

    ​Co​mmittee Work

    WEB_0073.jpg 

    Jaime Johnson

    email: jaime.johnson@gssd.ca

    Subd​ivision 1

    Kamsack, Norquay and area

    Bear Stream School

    ​Kamsack Comprehensive Institute

    Norquay School

    Victoria School

    Finance Committee

    First Nation Education Services Agreements and Networking Committee

    WEB_0086.jpg

    Christopher Balyski

    email: chris.balyski@gssd.ca

    Su​bdivision 2

    Preeceville, Sturgis and area

    ​Preeceville School

    Sturgis Elementary School

    Sturgis Composite School

    WEB_0093 copy.jpg

    Shannon Leson

    email: shannon.leson@gssd.ca

    Subdiv​ision 3

    Canora, Invermay and area

    ​Canora Composite School

    Canora Junior Elementary School

    Invermay School

    ​East Central District Athletics Representative (alternate)

    WEB_0063.jpg

    Florence Stachura

    email: florence.stachura@gssd.ca

    Subdivision 4

    Calder, Springside, Yorkdale Rural and area

    Calder School

    Springside School

    Yorkdale Central School

    ​Support Staff Negotiating Committee

    Transportation Committee

    WEB_00593450.jpg

    Lois Smandych

    email: lois.smandych@gssd.ca

    Subdivision 5

    Churchbridge, Langenburg, Saltcoats and area

    ​Churchbridge Public School

    Langenburg Central School

    Saltcoats School

    ​Board Chairperson

    Board Executive Committee

    LINC Negotiating Committee

    Finance Committee

    Public Board Section

     

    WEB_0075 copy.jpg

    ​​Bob Simpson

    email: bob.simpson@gssd.ca

    Subdivision​ 6

    Grayson, Melville and area

    ​Davison School

    Grayson School

    Melville Comprehensive School

    Miller School

    Silver Stream School

    Board Vice Chairperson

    Board Executive Committee

    Finance Committee (alternate)

    Support Staff Negotiating Committee

    Transportation Committee

    Melville Comprehensive School Governance Authority

    East Central District Athletics Representative

    Public Board Section (alternate)

    WEB_0082.jpg

    Jade Anderson

    email: jade.anderson@gssd.ca

    Subdi​vision 7

    Esterhazy, Stockholm and area

    ​Esterhazy High School

    Macdonald School

    P.J. Gillen School

    Transportation Committee

    First Nation Education Services Agreements and Networking Committee

    WEB_0068.jpg 

    Gilda Dokuchie

    email: gilda.dokuchie@gssd.ca

    Subdivision 8

    Key First Nation Reserve No. 65, Canora, Norquay

    ​Canora Junior Elementary School

    Canora Composite School

    Norquay School 
    ​First Nation Education Services Agreements and Networking Committee

    gord.jpg​​

    Gordon Gendur

    email: gord.gendur@gssd.ca

    Subdivisi​on

    Yorkton-At-Large

    ​Columbia School

    ​Board Executive Committee

    jan.jpg 

    Jan Morrison

    email: jan.morrison@gssd.ca

    Subdivis​ion

    Yorkton-At-Large

    ​M.C. Knoll School

    ​LINC Negotiating Committee

     

    WEB_0062.jpg

    Subdivision

    Yorkton-At-Large

    ​Dr. Brass School

    Yorkton Regional High School

    ​Finance Committee

    One thing that will not waiver is living our school division motto ​... "Students Come First" ​ ​ ​